Помітили, що ваша дитина погано спить напередодні шкільних іспитів? Ви хочете, щоб вона краще навчалася? Використання технік розслаблення буде надзвичайно корисним на шляху досягнення психічного і фізичного добробуту вашої дитини.

Імовірно, вам відомо, що техніки розслаблення мають досить багато переваг. Можливо, ви й самі пробували їх застосовувати або практикуєте медитацію. Так, вам не здалося “медитація”.Чи допомагає медитація дітям?

Перевага медитації в тому, що дитина отримує здатність зосереджувати увагу впродовж тривалого часу. А це так важливо для сучасних непосид. Зокрема, дослідження підтверджують, що медитація послаблює стрес, поліпшує пам’ять, зменшує агресивність, допомагає контролювати тривогу, поліпшує взаємини дитини в сім’ї та школі й загалом дарує їй відчуття внутрішнього спокою й умиротворення.

Ресурс Всеосвіта, на своєму сайті розмістив ось такі цікаві та не складні методики для релаксації дітей. Завантажити документ з всіма техніками можна тут

А ось такі техніки розслаблення радить сайт “Розвиток дитини”.

 • Зробіть це заняття веселим. Розкажіть дитині, що техніки розслаблення – це корисне заняття, а не покарання. Ви повинні розуміти можливості дитини зберігати концентрацію. Вона повинна завжди залишатися включеною в цей процес.
 • Не перестарайтеся. Всього одна хвилина медитації в день може бути для дитини справжнім досягненням. Використовуйте кілька технік розслаблення і змінюйте їх, якщо дитина втрачає інтерес.
 • Практикуйте глибоке дихання. Концентрація на диханні – відмінна техніка розслаблення, з якої можна почати навчання дитини іншого віку. Запропонуйте дитині уявити, як повітря наповнює її живіт і легені, а потім виходить, як з повітряної кульки. П’ять повільних глибоких вдихів і видихів допоможуть дитині розслабитися. Правильно виконувати цю вправу, вдихаючи і видихаючи одночасно через ніс і рот. Розкажіть дитині, що вона може виконувати цю вправу в будь-яких умовах, щоразу, коли вона перебуває у стресовому стані.
 • Співайте. У вашої дитини є улюблені пісні? Співайте з нею по черзі різні уривки пісні або дайте їй послухати пісню в записі, а потім попросіть повторити. Пильне спостереження – це одна з форм усвідомленості, тому вона допоможе вашій дитині розслабитися.
 • Гуляйте. Ви можете медитувати або просто насолоджуватися навколишньою природою під час прогулянок. Сходіть в парк разом з дитиною і зіграйте в гру: скільки різних видів квітів ви зможете знайти.
 • Робіть вправи на розтяжку. Дитині буває важко, якщо вона першу половину дня провела у школі, а потім змушена вчити уроки. Щоб допомогти їй розслабитися, ви можете показати їй кілька вправ на розтяжку: повороти голови за годинниковою стрілкою і проти неї, з одного боку в інший і вперед-назад. Ці вправи допомагають зняти напругу в шиї, збільшити приплив крові до мозку і розслабитися.
 • Посміхайтеся. Заохочуйте дитину також посміхатися з будь-якого приводу. Доведено, що посмішка допомагає розслабитися і омолоджує організм. Поясніть дитині, що посмішка допоможе їй відчувати себе краще через те, що в організмі будуть виділятися особливі хімічні речовини. Посмішка може навіть знизити артеріальний тиск і частоту пульсу.
 • Смійтеся. Доведено, що сміх здатний миттєво зняти стрес. При будь-якому зручному випадку використовуйте гумор, щоб і ви, і ваша дитина могли повеселитися і зарядитися позитивом. Розкажіть дитині жарт або смішну історію, пограйте у веселу гру або заспівайте разом з нею пісеньку. Подивіться разом з нею веселе відео на YouTube. Якщо ви заохочуєте сміх у дитини, ви створюєте вдома спокійну атмосферу, яка сподобається всім.
 • Поговоріть зі шкільним учителем вашої дитини. Порадьтеся з ним, як дитина може знімати стрес протягом навчального дня. Можливо, вчитель підкаже вам техніки розслаблення, які ви зможете практикувати з дитиною вдома.

Це техніки для розслаблення дітей молодшого віку. Але ж підліткам, особливо школярам випускних класів, такі техніки потрібні навіть більше.  Адже навантаження на уроках та хвилювання перед іспитами суттєво позначається на психологічному стані дитини. 

Ось декілька з них.

Як навчити підлітка технік розслаблення

Щоб навчити підлітка технік розслаблення, використовуйте наступні методи.

 • Поступово збільшуйте час на виконання вправ. Враховуйте інтереси та здібності вашого підлітка. Якщо він отримує користь від медитації, він може займатися нею по годині в день і більше. В іншому випадку ви можете запропонувати підлітку йогу або інші заняття, які допомагають йому розслабитися.
 • Поділіться з підлітком своїм досвідом. Уважно вислухайте, що він думає про зняття стресу і усвідомленість. У свою чергу поділіться з ним своїми думками і почуттями.
 • Вивчайте один одного. Дайте підлітку можливість допомогти вам. Займаючись медитацією разом, ви можете по черзі читати один одному текст, у той час як інший медитує. Запропонуйте дитині висловити ідеї про те, як зробити ваші заняття різноманітнішими.
 • Використовуйте мобільні додатки. Існує цілий перелік додатків для занять медитацією, багато з них – безкоштовні. Попросіть підлітка знайти щось цікаве. Підлітки люблять використовувати мобільні додатки в будь-яких ситуаціях. Можливо, підліток вибере додаток, розроблений саме для його вікової категорії, а можливо, йому сподобається додаток для широкої аудиторії.
 • Запишіться в групу з медитації. Перевірте, чи є поблизу групи з медитації або йоги. Ви можете знайти необхідну інформацію в соціальних мережах.

Вміння оперативно знімати напругу не одноразово знадобиться будь-якій людині. Стресові ситуації можуть статися в коли завгодно.

Допоможіть сформувати у ваших дітей корисні звички, які допоможуть їм вирости щасливими й гармонійними.

Підписуйтесь на INTBOARD®, у нас завжди цікава та корисна інформація.