Чого варто навчитися вже зараз

Світовий економічний форум оприлюднив у жовтні черговий список навичок, важливих для успіху в майбутньому.

Тепер і ми детальніше розглянемо цей список. 

ТОП навичок для успіху в 2025 році

  • аналітичне мислення та інноваційність; 
  • активне навчання та навчальні стратегії;
  • комплексне вирішення проблем; 
  • критичне мислення та аналіз; 
  • креативність, оригінальність та ініціативність; 
  • лідерство і соціальний вплив; 
  • використання, моніторинг і контроль технологій; 
  • проєктування технологій та програмування; 
  • стійкість, стресостійкість та гнучкість; 
  • аргументованість, вирішення проблем та генерування ідей.

Як бачимо, список доволі незвичайний. І до цих вимог не готові багато людей, навіть з багаторічним досвідом роботи. Що вже говорити про школярів чи студентів.

І тут виникає велике питання – де всьому цьому має навчитися дитина? Насправді, більшість навичок зі списку дитина отримує в повсякденному житті. Давайте більш детально розглянемо цей список і з’ясуємо, де у повсякденному житті можна їх здобути. 

Аналітичне мислення та інноваційність.  Ця навичка легко формується коли батьки пояснюють наслідки певної дії без її виконання. В школі це теж відбувається постійно, адже навчання у нас більш, теоретичне, ніж практичне. Винятком є тільки STEM-освіта, де будь-яку ідею втілюють в реальність. Найяскравішим прикладом STEM-приладів є 3D-принтер

Активне навчання та навчальні стратегії. Цей пункт про взаємодію учня з навчальним матеріалом. Класичні лабораторні роботи чи інтерактивна дошка відмінно допомагають у формуванні даної навички. І чим раніше дитина здобуде подібні вміння тим краще. Саме тому, впровадження активного навчання та сенсорних технологій відбувається вже з молодших років. Дитячий інтерактивний стіл – найкращий прилад.

Комплексне вирішення проблем. Передбачає вміння розкласти складну проблему на частини. Загалом, зростає необхідність технологічних умінь: використання, моніторинг, контроль, проєктування технологій і програмування. Як бачимо, цифровізація професійного та повсякденного, життя передбачає вміння не просто скористатися певними пристроями чи програмами, але й глибше розуміння принципів і засад їх роботи, уміння їх пристосовувати до власних потреб, і навіть створювати власні програми.

Критичне мислення та аналіз. З цим вмінням все більш-менш зрозуміло. Ми також декілька разів писали про його важливість. Щоб нагадати, прогортайте Блог. Скажемо лише, що найкраще розвивається на математиці. Тож задачі, рівняння повинні стати вашими кращими друзями. 

Креативність, оригінальність та ініціативність. Одним шкільним предметом ці навички, точно, не здобути. Вони розвиваються лише в проєктній роботі. Тож тут важливі різні напрямки та методи розвитку. 

Лідерство і соціальний вплив. Вони неможливі без уміння формулювати свою думку та ефективно її висловлювати. В інтерпретації на шкільні предмети – задіяні знання з мов, літератур, інформатики, суспільствознавства. А ще, особистісні якості – наполегливість, активність та сміливість. 

Використання, моніторинг і контроль технологій. Тут, мабуть, слова зайві. Асортимент інтерактивного обладнання для освіти широкий і постійно розширюється: від ручки до інтерактивної панелі. Паралельним напрямком є STEM з 3D-принтерами та інтерактивними глобусами. Найширший асортимент сенсорного обладнання доступний на сайті intboard.

Проєктування технологій та програмування. Тут назва говорить сама за себе. Найкраще цю навичку формує робота з 3D-принтером (від проєктування моделі до друку). Також, існує безліч інтерактивних сервісів та курсів, де можна успішно освоїти ці навички. Такі інструменти можна застосовувати для самостійного вивчення так і колективного: в класі з сенсорною дошкою

Стійкість, стресостійкість та гнучкість. Це вміння конструктивно працювати з помилками, а також у ситуаціях невизначеності. Навряд чи, в шкільній програмі передбачена дисципліна, де вчать цих навичок. Але практично на кожному занятті учні стикаються з помилками, і нам не треба вигадувати нічого нового, крім як ставитися до цих ситуацій саме як до навчального процесу.

Аргументованість, вирішення проблем та генерування ідей. Цей комплекс також розвивається при проєктній діяльності, комплексній та колективній роботі.

Як бачимо, реформа освіти передбачає здобуття усіх цих навичок, але просувається усе доволі повільно. 

Хочете прискорити цей процес? Напередодні свят, зробіть дитині корисний подарунок – дитячий інтерактивний стіл або 3D-принтер чи інтерактивний глобус. Тим паче зараз діють передноворічні знижки. Телефонуйте!