Як та які техніки швидкочитання варто освоїти?

Якщо ви зацікавились темою статті, отже точно знаєте, що це таке швидкочитання та навіщо вам потрібно опанувати бодай одну з технік. 

Сьогодні не буде розмов про інтерактивні дошки чи сенсорні столи в освіті. Приділимо максимум уваги саморозвитку.

Перше, що потрібно зробити – оцінити швидкість свого читання. 

Зробити це можна онлайн. Для цього вам потрібно буде прочитати короткий незнайомий текст із увімкненим таймером, а потім відповісти на питання, щоб оцінити не тільки, як швидко ви читаєте, але і як запам’ятовуєте прочитане.

На, які показники потрібно орієнтуватися?

Середній показник швидкості читання дорослої людини — 200-400 слів на хвилину. Люди, які володіють навичками швидкого читання, здатні подужати понад 1000 слів на хвилину. Понад 60% освоєного тексту, свідчать про те, що людина вдумувалася в текст і зможе його згадати навіть через деякий час. 

Що заважає читати швидко?

Давай розберемося, що найчастіше заважає швидко освоювати тексти.

Артикуляція. Коли читаєш книгу про себе, частенько мимоволі шепочеш губами. Знайомо? Так робить більшість, але щоб освоїти швидкочитання, потрібно забути про цю звичку.

Повернення до попередніх речень, рядків. Тренуйся розуміти з першого разу. Спочатку виходить це погано.Влаштовуйте своїм очам тренінг: закривайте кожен прочитаний рядок аркушем паперу.

Бідний словниковий запас. Мабуть, найважливіша перешкода швидкісному осмисленню текстів.

4 популярні методики швидкочитання

Швидке послідовне візуальне пред’явлення (RSVP)

RSVP — це метод виведення інформації на екрані, коли слова або словосполучення з’являються один за одним. Виникнення такої технології аргументують, що лише 20% часу у процесі читання витрачається на осмислення тексту, а 80% — на рухи поглядом по сторінці. Тому техніка, яка дозволяє зафіксувати погляд в одній точці, значно заощаджує час прочитання.

Можемо точно сказати, що ця техніка ідеально підходить для вивчення літер, іншомовних слів, а також освоїти початкові навички читання. Важливою перевагою є те, що можна налаштувати швидкість заміни слів. Отже, ця техніка здатна збільшити швидкість реакції та сприйняття слів.

 Читання «за діагоналлю» 

Схожими способами ми часто користувалися у школі та університеті, коли треба швидко ознайомитися з темою із підручника, котрий насправді потрібно було прочитати вдома. 

Читання за діагоналлю не допоможе нам повноцінно усвідомити прочитаний матеріал, бо наш погляд вихоплює лише окремі слова або фрази. Проте, за допомогою методу ми можемо, наприклад, оновити інформацію про матеріал, якщо читали до цього, або ознайомитись із загальним змістом.

Цю ситуацію здатна виправити таблиця “Шульге”. 

Таблиця “Шульге”

Таблиця Шульте — це таблиця з 25 однакових осередків, в кожній з яких у випадковій послідовності розташовані числа від 1 до 25. Завдання полягає в тому, щоб знайти їх у прямій або зворотній послідовності якомога швидше. Це розвиває фокус зорової уваги і допомагає навчитися концентруватися на декількох об’єктах одночасно. Щоб підвищити ефективність даної техніки, спробуйте кожен раз використовувати таблицю з новим розташуванням чисел і засікати час виконання завдання.

Вправи дозволять відразу бачити більший обсяг тексту і сприймати його не по рядках — зліва направо, а всю сторінку по діагоналі — згори вниз.

Придушення субвокалізаціі

Субвокалізація — це «голос», який звучить у нас у голові, коли ми читаємо текст. 

Корисні ресурси для швидкочитання

Існують спеціальні курси швидкочитання, але розвинути цю навичку можна й самостійно, причому безкоштовно. Ось кілька ресурсів, які вам допоможуть: