Чи варто обговорювати новини з дітьми?
В 90% українських сімей є традиція — переглядати новини. Нерідко, при цьому присутні діти різного віку. Те про, що говорять і випусках новин, викликає занепокоєння у дорослих, не те, що в дитини.
Як безпечно та детально розповісти дитині про події у світі та правильно на них реагувати вирішили спеціалісти INTBOARD™.
Існує думка, що новини – це реклама безладу, який коїться у світі. У цьому є трохи правди. Звісно, найголовніше – розповісти про те, що відбувається в країні та світі, дати певну картину дня. Зазвичай до «важливого» потрапляють політика та економіка, масштабні загальноукраїнські та світові події. Водночас, найперше завдання будь-якого телевізійника – зробити так, щоби його програму дивилися якомога більше людей. Тож теми мають цікавити якомога ширше коло глядачів. І от у цей момент до продюсерів долучається еволюція. Саме вона винна в тому, що на погане люди реагують емоційніше, ніж на хороше.
Яка інформація викликає найбільше тривожності та гніву в дорослих? Окрім уже згаданих політики та економіки – війна, стихійні лиха, масштабні аварії, теракти, резонансні злочини. Сюжети на такі теми ви, найімовірніше, побачите просто в найближчому новинному випуску на будь-якому каналі.
Давайте тепер розглянемо, як же допомогти дітям впоратися з бурею емоцій після перегляду новин по телебаченню чи інтернеті.
Пояснюйте контекст новинних подій
Перше, що слід з’ясувати, перш ніж обговорювати з дитиною новини, – це те, що дитина вже знає. Можливо, він уже чув ту чи іншу новину від однокласників, але не знайомий з контекстом, і тому не розуміє нюансів. В такому випадку ваше завдання — пояснити дитині цей контекст і розповісти, чому у світі виникають ті чи інші події.
Запитайте у дитини, які теми діти обговорюють в школі і які новини він бачив по телевізору або в мережі. Так ви краще зрозумієте, як він бачить події у світі.
Враховуйте вік дитини
Якщо маленьку дитину можна захистити від тривог, пов’язаних з новинами, просто заборонивши йому дивитися телевізор і переглядати новинні сайти, то старшим дітям такий метод не підійде. Якщо ви не будете обговорювати з дитиною новини, то він все одно дізнається про них в школі.
Краще, якщо дитина дізнається новини від вас, а не від однокласників – так менш імовірно, що він буде стурбований або збитий з пантелику новою інформацією. Ви матимете можливість спостерігати, на які події ваша дитина реагує найемоційніше.
Дивіться новини разом з дитиною
Дивіться і читайте новини разом з дитиною. Заохочуйте дитину ставити запитання, якщо новини його засмучують або лякають.
Слідкуйте за власними реакціями на новини. Ваші діти беруть з вас приклад, формуючи своє сприйняття інформації. Якщо ви будете сприймати новини спокійно і раціонально, ваша дитина буде чинити так само. Тож, шановні батьки, в першу чергу контролюйте власні емоції.
Чесно кажіть дитині про свої почуття. Якщо будь-яка новина вас засмучує, буде цілком нормально розповісти про це своїй дитині. Те, що події в світі не залишають вас байдужими, є здоровою емоційною реакцією. Можна також висловити свої емоції, висловивши намір пожертвувати на благодійність. Заохочуйте дитину критично сприймати інформацію і робити власні висновки.
Обговорюйте новини і дозволяйте дитині висловлювати свої емоції
Події в світі можуть викликати неприємні емоції. І, хоча в Інтернеті можна знайти інформацію про те, що відбувається в будь-якій точці світу, це не означає, що дитину потрібно перевантажувати цією інформацією. Обговорюючи з дитиною поточні події і те, що він почув у школі, ви можете допомогти йому краще розуміти обставини у світі й орієнтуватися в інформаційному потоці.
Щоб розвіяти страхи дитини з приводу новин, слід говорити їй правду, але рівно стільки, скільки дитина готова сприймати. Головне – бути чесними і допомогти дитині відчувати себе в безпеці. Не слід вдаватися в подробиці, якщо дитині не цікаво. Заохочуйте дитину відкрито говорити про те, що її лякає.
Діти старшого віку рідше сприймають новини буквально. Вони часто демонструють скептицизм з приводу новин і засобів масової інформації в цілому. За цим може ховатися тривога з приводу подій, які показуються в новинах. Допоможіть дитині впоратися з цією тривогою. Завжди будьте готові його вислухати.
Ось невеликий список правил, яких потрібно дотримуватися, обговорюючи з дитиною новини:
- допомагайте їй осмислити побачену і прочитану інформацію;
- задавайте дитині питання: «Що ти думаєш про ці події?», «Як ти думаєш, чому так сталося?»;
- дивіться новини по телевізору і в інтернеті разом з дітьми. Так ви відразу зможете фільтрувати недоречну інформацію і правильно розставляти акценти;
- будьте уважні: можливо, в якийсь момент вам буде потрібно втрутитися і пояснити дитині, що відбувається на екрані;
- уникайте занадто емоційних сюжетів або сюжетів неприйнятною тематики;
- обговорюючи з дитиною новини, пояснюйте контекст. Наприклад, замість того, щоб просто обговорити стихійне лихо, поговоріть про те, як люди справляються з наслідками таких явищ, про благодійництво та співробітництво між людьми. Чи була подія, показана в новинах, окремим явищем, або вона пов’язане з іншими подіями? Такі розмови допомагають дітям краще зрозуміти сенс подій в світі і знижують тривогу;
- обговорюючи з дитиною трагічні події, поговоріть про те, як можна допомогти постраждалим. Це дасть дитині відчуття контролю над ситуацією і допоможе відчути себе впевненіше.
Щоб активувати критичне мислення та обговорити сумнівну новину, ви можете спитати:
Хто це сказав?
Звідки він це знає?
Чому він це сказав?
Чому саме зараз?
На що це може вплинути?
Сподіваємося, тепер вам буде трохи простіше знайти підхід і поговорити про непросте. Але не забувайте й про хороше! Шукайте позитивні новини, щоби розповісти про них за сніданком або вечерею й додавайте радощів у ваше життя.
Підписуйтесь на сторінку INTBOARD™. У нас завжди гарні новина та корисна інформація.