Як батькам навчити дітей поводитися з грошима: планувати витрати, заощаджувати та заробляти

Потреби дитини в своїх особистих фінансах ростуть разом з її дорослішанням. Але для того, щоб діти правильно порівнювали фінансові можливості батьків, себе і свої бажання, необхідно привчати їх до фінансової дисципліни, причому, чим раніше, тим краще. Сподіваємось, ви також підтримуєте точку зору INTBOARD® і продовжите читати цю статтю. 

Дуже часто можна почути скарги і обурення старшого покоління про те, що діти не знають ціну грошам, занадто багато витрачають і у них великі запити. Чи часто ви ставите собі питання чому саме так склалося. У кожній третій родині прийнято «спонсорувати» дитину з усіх боків: мама дасть копійку, тато додасть, а про бабусь і дідусів, взагалі говорити не варто — вони готові виконувати будь-які забаганки дитини. Звідси й починається легковажне ставлення до фінансів.

У багатьох європейських країнах, діти вчаться поводитися з грошима вже з п’ятирічного віку, причому вони вміють їх не тільки рахувати, але навіть заробляти.

Для початку не намагайтеся пояснити дитині, що таке гроші раніше, ніж вона сама зацікавиться цим. Дворічний малюк навряд чи здатний оцінити, як важко вам заробляти на шоколадки. Дочекайтеся, поки дитина навчиться рахувати хоча б до 20.

Знайомство дітей з грошима

Не потрібно намагатися захищати дитину від грошей. Не бійтеся говорити про гроші або про їх відсутність. Дитина в сім’ї живе в тій же реальності, що і ви. Якщо не робитимете цього, дитина втратить зв’язок з реальністю та, скоріш за все, зробить багато помилок. Адже ці знання їй потрібно буде звідкись узяти: або із книг і тренінгів, або із власних помилок. Пройде чимало часу, перш ніж у дитини сформуються звички заощадження, обліку доходів і витрат, планування.

Не соромтесь говорити про гроші. Їх заробляють, їх отримують, їх розподіляють, їх витрачають. Є витрати необхідні і важливі, є не настільки важливі і є витрати зайві. Розкажіть дітям як ви заробляєте гроші. Можливо, спробуйте давати дитині гроші за виконання хатніх справ, але тільки коли ініціатива була з її боку. 

Гроші треба обов’язково давати один раз на тиждень, на його початку. Це потрібно щоб дитина відчула їх скінченність. Вона має зрозуміти: якщо у понеділок чи вівторок перевищить ліміт, то у четвер чи п’ятницю залишиться без улюбленої цукерки чи печива. Це навчить дитину правильно розподіляти гроші. 

Показати дітям, що кількість грошей вичерпна, допоможуть спеціальні ігри. 

Купіть дитині гаманець, де вона триматиме свої гроші. Не лайте, якщо у дитини не вийде накопичити, але і не додавайте відсутньої суми. Ви можете м’яко радити, але ні в якому разі не контролювати жорстко її витрати. Дозвольте дитині отримати власний досвід невиправданих витрат.

Допоможіть їй накопичити на потрібну річ. З’ясуйте, що дитина хотіла б купити і поясніть, як вона може це зробити за допомогою кишенькових грошей. Наприклад, ваша донька хоче ляльку Барбі за 350 гривень. За два перших місяці навчання зібрала біля 250 гривень. До цього процесу долучились також дідусі і бабусі, теж дають їй кишенькові гроші. Стає помітною така тенденція: якщо літом вона ці гроші могла потратити на морозимо чи цукерки, то зараз все складає до гаманця. Навіть, якщо дитина не вміє рахувати, то кожного тижня допомагайте їй у підрахунку. Заразом і математику вивчите.

Зазвичай, в три-чотири роки діти вміють рахувати до двадцяти. У межах цих сум оперуйте цифрами. Йдете в магазин з дитиною, відразу скажіть, що ви можете купити продукти на певну суму і не перевищуйте її. Нехай вона також поважає гроші й обмежується певною сумою.

Бувають випадки, коли дитина в магазині влаштовує істерику, аби їй щось купили. Це перший сигнал про те, що у дитини не сформована звичка відтермінування подій. Якщо не почати таку дитину навчати правилам поведінки із грошима, вона виросте марнотратною. Річ, яку вимагає дитина, краще купити. Бо тоді вона може вирости із комплексом, що для неї у цьому світі є щось недосяжне. Але питання грошей підняти обов’язково.

Щоб виховати у дитині повагу до грошей та навчити розумно ними розпоряджатися використовуйте фінансові ігри.

Говоріть про серйозні речі, граючи в ігри, і швидко помітите, як ваша дитина схоплює все на льоту. Рекомендуємо вам популярну гру «Міні-банк», мета якої – показати ази фінансового планування і донести принцип «спочатку заробляємо – потім витрачаємо».

Навчайте накопичувати

Дуже важливо навчити та мотивувати дітей ділити гроші принаймні навпіл: на повсякденні витрати та на накопичення. Головне — щоб вони освоїли принцип, що частину грошей можна витратити на власні потреби і розваги, а частину відкласти у довгостроковій перспективі. Також до накопичень потрібно відкладати 10% від незапланованого отримання грошей (наприклад, на День народження).

Дитина має стежити за своїми витратами, записуючи в щоденник або записну книжку всі свої витрати.  Це дисциплінує та навчить не лише планувати, але й усвідомлено купувати та споживати товар. Ведення фінансового щоденника — це запорука успішного ведення бюджету.

Стимулюйте бажання дитини заробляти

У дитини повинна бути можливість отримувати додаткові доходи. Дуже важливо, щоб ця навичка почала формуватися у дитини у віці від 7 до 12 років, коли прагнення заробляти особливо виражено. Більшість психологів стверджують, що краще не давати дітям кошти за виконання хатніх обов’язків. Але можна давати додаткові гроші за виконання робіт, що не є її прямими справами: збирання врожаю, допомога на роботі у батьків або догляд за свійськими тваринами тощо.

Сподіваємося, у нашій шкільній програмі скоро з’явиться “Фінансова грамотність”.