Як навчити дитину турбуватися про довкілля

Літо. Час відпочинку на природі. Всім нам знайома ситуація, коли приходите на улюблене місце на березі річки, а всюди сміття. І ви починаєте прибирати. Дитячі психологи стверджують, що з 3 років дітям потрібно прививати навички турботи про довкілля. І ми повністю погоджуємось з даним твердженням.

З чого ж почати?

Елементарні навички сортування сміття. А щоб дитині було ще й цікаво цим займатися, зробіть веселі смітнички. Ось вам декілька відеоінструкцій та підказок для креативу. 

 

 

 

 

В сучасному світі існує поняття “екологічна грамотність”. Давайте розглянемо, що це таке, так як їй навчитися. 

Екологічна грамотність – надзвичайно важливий аспект, що допоможе майбутнім випускникам школи успішно реалізуватися в сучасному світі. 

Що означає бути екологічно грамотним і вести здоровий спосіб життя?

Людина, яка розуміється у сфері екології та здорового життя, може чітко усвідомлювати власну відповідальність за стан навколишнього середовища. Відчуває відповідальність за кожен викинутий, в неналежне місце, аркуш паперу чи жуйку. Вона може розрізняти основні екологічні проблеми та діяти задля їх вирішення, раціонально використовувати природні ресурси. Особливо критична ситуація з водними ресурсами. Тож радимо пограти в ось цю гру:

Все це дозволяє виробити особливу систему цінностей, орієнтовану на збереження природи та здоров’я людини.

Займатися екологічним вихованням повинні не тільки батьки, а й школа. 

Як формувати екологічну грамотність у школярів?

Розвивати екологічну свідомість можна на уроках, тематичних класних годинах, виховних лекціях чи гуртках. Знайдіть в інтернеті, як виглядає чашка для кави виготовлена з відходів кави. Вражає, чи не так?

Шкільні дисципліни мають різні можливості для формування цієї компетентності. Дисципліни: біологія, географія, фізика, хімія, екологія, основи здоров’я та фізична культура навіть тематично дуже близькі до проблем, безпосередньо пов’язаних із екологічною грамотністю і здоровим життям. Тож і формувати їх на таких уроках значно легше.

Однак розвивати цю усвідомленість у школярів можна під час будь-яких уроків. Головне – визначити найбільш перспективні теми та правильний підхід до презентації навчального матеріалу.

Які форми роботи обрати?

Сучасний вчитель у своєму арсеналі має безліч дієвих інструментів, які можна, навіть, передати батькам. Щоб вони теж приймали участь у формуванні ключової компетентності учнів. Як показує досвід вчителів та батьків, найефективнішими способами при формуванні екологічної грамотності та здорового життя будуть такі:

 • розв’язування ребусів, загадок і кросвордів, що пов’язані з екологією; 
 • підготовка та презентація проєкт на екологічну тематику;
 • розробка інфографіки, фільмів, карт на відповідну тему;
 • розробка матеріалу для тематичного оформлення класу;
 • проведення еколого-краєзнавчих екскурсій та акцій; 
 • перегляд відео від еко-блогерів;
 • проведення виховних заходів;
 • позашкільна робота (збільшення площі зелених насаджень, виготовлення годівниць та шпаківень, догляд за рослинами, проведення толок тощо).

Останнім часом екологічний спосіб життя набуває все більшої популярності. Принцип «нуль відходів» і усвідомлене споживання стають частішим девізом. Розповідаємо, що можна зробити, щоб ваш спосіб життя був екологічнішим:

 • оплачуйте онлайн. Щоб не витрачати дорогоцінний папір на чек, який через хвилину опиниться в смітнику;
 • заощаджуйте воду та електроенергію;
 • сортуйте сміття;
 • здавайте сміття на переробку. 

Існує ще багато способів берегти навколишнє середовище від негативного людського впливу. 

А, що робите ви та ваша сім’я, напишіть в коментарях. 

Давайте товаришувати і ділитися досвідом та корисною інформацією у соціальних мережах. Ми є в Facebook, Instagram, Youtube та Telegram.

З нетерпінням чекаємо. На кожній зі сторінок ви знайдете щось корисне для себе.