Які навички знадобляться дитині в майбутньому

На думку спеціалістів, майже 50% сьогоднішніх професій зникнуть до 2040-х років через роботизацію. Спочатку, роботи замінять людей, що займаються монотонною ручною працею: працівників заводів, прибиральників і кур’єрів. З часом буде повністю автоматизована робота, яку виконують іпотечні брокери, юристи та бухгалтери.А от найменше автоматизація торкнеться фахівців у галузях, пов’язаних із соціальною взаємодією та креативом, — фахівців з HR, педагогів, лікарів тощо.

Фахівці INTBOARD™ потурбувалися про своїх читачів та детально розглянули цю тему. Читайте, щоб краще підготувати своїх дітей до майбутнього.

Надалі будуть більш затребувані навички, які можна віднести до «гнучких»:

Давайте розглянемо, що ж відноситься до Hard skills, а, що до Soft Skills.

Hard skills, Soft Skills

Hard skills — це навички, які ви отримуєте через освіту, програми навчання, сертифікації та навчання в університеті та на робочому місці.

На відміну від професійних навичок Soft Skills схожі на емоції або розуміння, які дозволяють людям «читати» інших. Їх набагато важче вивчити, адже в більшості шкіл такому не вчать. Їх також важче виміряти та оцінити.

Soft Skills включають: життєву позицію, комунікативні навички, творче мислення, трудову етику, командну роботу, прийняття рішень, позитивність, тайм-менеджмент, мотивацію, гнучкість, вирішення проблем, критичне мислення та здатність до вирішення конфліктів.

Тож, щоб підготуватися до майбутнього, сьогоднішнім учням доведеться розвиватися одночасно у кількох напрямках та постійно поновлювати свої знання. А для конкуренції з роботами – розвивати «гнучкі» мета-навички, недоступні машинам: вміння працювати у команді, лідерство, критичне мислення, креативність, а найголовніше — емпатію та вміння комунікувати з людьми. Вони фундаментально закладаються у дитинстві та юному віці. Ось чому так важливо враховувати їх розвиток, обираючи майбутню професію та гуртки для дитини.

Life long learning – здатність навчатися протягом усього життя. Погодьтесь, неможливо раз і назавжди чомусь навчитися. В наш час освіта та розвиток – безперервний процес. Дитині простіше засвоювати це вміння, якщо постійно бачить приклади самонавчання і розвитку дорослих, які її оточують, – у школі та сім’ї. Тому школа має навчати не тільки дітей, навчання має проходити й для вчителів, й бажано так, щоб учні могли спостерігати за цим процесом. Вчителі мають показувати дітям, що вони теж разом навчаються чомусь новому, демонструючи, що ніхто не може бути носієм усіх знань світу. Гарним приводом може бути поява інтерактивної дошки в класі

Критичне мислення – здатність робити неупереджені висновки на основі аналізу. Для цього важливо вміти чути протилежну точку зору, вміти абстрагуватися від свого попереднього досвіду, ставити під сумнів вхідну інформацію й власні переконання. Основи критичного мислення закладаються у дитинстві, коли малеча у пошуках відповідей ставить багато запитань. Тому тут завдання батьків – підтримувати допитливість. Також вчіть дитину чітко доносити свою точку зору, аргументувати та відстоювати її. Дискусія з дитиною може стати чудовою платформою для розвитку критичного мислення у дитини і у вас. Про правила та користь від дискусії читайте в статті.

Креативне мислення – здатність постійно й оригінальним чином продукувати нові ідеї для вирішення конкретних проблем. Найкращий спосіб допомогти дитині у цьому – реалізувати ідею або задум на практиці за вашого супроводу як дорослого. Так тренується навичка пошуку вирішення проблем, прийняття рішень й відповідальності за результат. Звісно, паралельно необхідно розвивати творчість і мислення «поза шаблонами» і чим краще вони «прокачані», тим оригінальніший результат креативного процесу дитина отримає. Створюйте простір для експериментів й пізнання себе. Це можуть бути студії, місця, де передбачаються різні формати вільного спілкування. Дитина має право на помилку, на свободу вибору і можливість зробити щось по-іншому, в інший спосіб і на свій розсуд. Має право на те, щоб спробувати себе у чомусь новому. 

Адаптивність – швидко знаходити вихід з нестандартної ситуації й бачити оптимальний варіант рішення. Ця навичка не формується в умовах навчання «за інструкцією». На наш погляд, адаптивність – це про відкритість до нового, здатність бачити складну ситуацію не як проблему, а як можливість розвитку. Сучасний світ – найкращий тренер з адаптивності, тому що саме життя штовхає нас до зони постійного розвитку. Ви як батьки маєте допомогти дитині сформувати позитивне ставлення до змін в цілому. І в першу чергу завдяки позитивному сприйняттю помилок – без осуду, емоцій та страхів.

Новий вид лідерства – емоційний та соціальний інтелект. Тут важливими аспектами є уважність та самоусвідомлення, співчуття до себе та інших, вміння взаємодіяти з іншими, вміння довіряти та говорити відверто й без критики. Щоб допомогти дитині у розвитку емоційного та соціального інтелекту, започаткуйте вдома традицію ділитися своїми думками й емоціями, які отримали за день, підводити підсумки, почути себе і свої рідних та обов’язково подякувати їм. Цей сімейний ритуал з часом допоможе дитині навчитися розпізнавати свої емоції та емоції інших, розуміти свою мотивацію й мотивацію інших та створювати міцні соціальні зв’язки.

Усе це – інвестиція в себе, не менш важлива, ніж здобуття фахової освіти. Час та гроші, витрачені на здобуття універсальних компетенцій, окупляться не лише під час пошуку роботи, а й у щоденному житті.

Підписуйтесь на сторінку INTBOARD™, отримуйте цікаву інформацію своєчасно.