Як виховати ввічливих дітей

«Привітайся з тіткою», «Поступися місцем бабусі”. З самого раннього віку дітям прищеплюють ввічливе поводження, і поступово вони засвоюють його основні механізми. Ввічливість, як і хороші манери, є запорукою мирного співіснування, невіддільні від життя в соціумі. Однак досить часто ми стикаємося з невихованістю дітей або грубістю підлітків, які ведуть себе не зовсім гарно.

Виховання ввічливості: чиє завдання?

Коли дитина демонструє кричущу невихованість, батьки часто не визнають свою провину і перекладають її на вихователів, вчителів, оточення своєї дитини або навіть на характер самої дитини. Однак в першу чергу виховання ввічливості є завданням батьків, хоч це і буває непросто.

Важливо також розуміти основи ввічливості та хорошого тону, які необхідно передати дітям: до різних людей ми звертаємося по-різному. Не можна однаково розмовляти з сусідом і вчителькою. Ключовий принцип при цьому – повага себе та інших. Але що значить проявляти повагу? Це означає:

– дотримуватися пристойної мови та адаптувати її до свого співрозмовника; 

– намагатися не робити зауважень, щоб не завдавати дискомфорт співрозмовнику; 

– вміти слухати; 

– не бути нав’язливим, проявляти такт; 

– не вести себе голосно в транспорті та інших громадських місцях; 

– вміти вибачатися; 

– проявляти інтерес до співрозмовника.

Кілька прийомів, які можуть вам допомогти: 

– відповідайте на питання, пояснюйте дітям чому одне робити можна, а інше – не можна; 

– не реагуйте на прохання дитини до тих пір, поки він не додасть «будь ласка»; 

– нагадуйте йому про ввічливості стосовно інших: «ти нічого не забув сказати?», «А чарівне слово?»; 

– не забувайте про власний приклад: демонструйте манери всюди (гостях у тітки, на прийомі у лікаря або на касі в магазині); 

– читайте разом з дітьми казки про ввічливість, щоб ідея засвоїлася в розважальній манері, в комфортній для неї атмосфері. 

Ось що треба робити, якщо ви не хочете виховати дітей грубіянами:

Перестаньте їх боятися. Якщо дитина вередує, а ви панікуєте, щоб виконати будь-яке її бажання, це формує у неї невірні уявлення. Вона звикає до істерик і сліз як до способу домогтися свого. Звичайно, іноді побалувати дитину приємно, але не перестарайтеся.

Навчіть їх різниці між «я хочу» і «потрібно».

Перестаньте їх виправдовувати. Не варто применшувати роль поганої поведінки. Не треба виправдовувати істерики фразами типу «всі діти такі» — це лише зміцнить у дитини думку, що вона все робить правильно.

Не забороняйте іншим відчитувати їх. Раніше вважалося нормальним, що вчителі та інші дорослі відчитують неслухняних дітей, але тепер це не вітається. Багато матерів вважають за краще виховувати своїх дітей, не втручаючись у життя інших.

Дозвольте іншим дорослим відчитувати вашу дитини (в розумних межах, звичайно). Наприклад, якщо вона погано поводиться на уроці, вчителька має право зробити їй зауваження.

Припиніть їх балувати. Щодня задавайтесь питанням: чому я вчу дітей? Допомагаю я їм придбати навички та вміння, необхідні для повноцінного функціонування у дорослому житті?

Наприклад, даючи їм гроші, задумайтеся: чи навчаєте ви їх поваги, дисциплінованості, відповідальності та відкладеної винагороди?

Цього неможливо навчити, якщо завжди давати їм те, що вони хочуть.

Перестаньте спрощувати їм життя. Жодні батьки не хочуть ускладнювати життя дітей, але іноді корисно привчити їх до праці і терпіння.

Виховуємо дітей за допомогою казок

Розповідаючи дитині про правила поведінки дорослою мовою, ви навряд чи досягнете успіху. Тут найкращі помічники – це ігри, казки і вірші.

Дитячі книги в основному вчать діточок таким життєвим цінностям, як доброта, дружба, розуміння і ввічливість. Після прочитання казки або вірша обговоріть з малюком сюжет, поведінка позитивних і негативних героїв, а також уточніть, як би малюк надійшов на їхньому місці.

Також зараз є безліч чудових дитячих видань на цю тему. наприклад:

«Азбука доброти», «Азбука ввічливості», «Азбука дружби» з серії «Енциклопедія для маленьких вундеркіндів»;

«Урок ввічливості» Самуїла Маршака;

«Казки про Машу і Ойку», «Капрізік і Зловредік» Софії Прокоф;

«Етикет для дівчаток і хлопчиків» Анастасії Жадан;

Прекрасно допомагають розібратися в різних ситуаціях і рольові ігри .

Пограйте з дитиною, як ніби ви в транспорті, на дитячому майданчику, в гостях або лікарні. Або ж придумайте казковий сюжет з його улюбленими мультяшними героями, де буде розіграна підступна ситуація. А потім разом обговоріть, чому погано себе вести і бути неввічливим – неприпустимо.

Наше майбутнє залежить тільки від нас. І вплив на дитину має будь-яка людина з її оточення. Давайте, нагадаємо собі правила етикету.