Книги як протидія булінгу

Проблема цькування в останні роки набуває все більш гострої форми. І стосується вона не лише школярів-однолітків, а й вчителів та батьків.

Зрозуміло, що команда INTBOARD™ не могла залишитися осторонь і не спробувати знайти рішення такої неприємної ситуації. Адже мета нашої компанії ‒ сформувати продуктивне освітнє середовище. І тут питання не закінчується інтерактивною дошкою чи інтерактивним дитячим столом. Це лише засоби навчання. Головну роль відіграє середовище, в якому дитина знаходиться, а точніше навчається. 

Погодьтесь, не важливо звичайна чи інтерактивна дошка в класі,  якщо учень не хоче там знаходитись. Одна з причин цього не бажання – булінг. 

В своєму блозі наші спеціалісти неодноразово писали про читання та користь від книг. Ось вони

Читання. Його корисний вплив та як допомогти дитині читати швидше.

Практичні поради, як привчити дитину до книг. 

А от вирішення проблеми цькування за допомогою книжок ще не розкривали. Виправляємо  помилку. 

Ось як впливає прочитання і подальше обговорення книг на школяра:

Готуємо до життєвих реалій. Книга – оптимальний формат знайомства дитини зі складними життєвими ситуаціями й осягнення їхніх причинно-наслідкових зв’язків. Так “прокачуємо” інтелектуальну сферу, завершуючи спільним пошуком порад, що допоможуть уникнути чи зарадити обставинам, в які втрапляють герої.

Покращуємо навички соціалізації. У своїх історіях письменники часто зображають різні групи людей, їхній спосіб поведінки й мислення, а головне – формати їхньої взаємодії.

Розвиваємо емоційний інтелект. Кожна книжка – цілий спектр почуттів і відчуттів багатьох героїв. У книжках, як і в житті, навряд чи є ідеальні герої. Тому юний читач наче приміряє на себе його емоції, моделі поведінки. Так він компенсує брак життєвого досвіду, “вживається” в їхні життя, збагачуючи свою палітру емоцій і здатність до емпатії. Зрештою, підліткова література (не плутати з літературою, яка втрапляє до кола підліткового читання) дає можливість зрозуміти читачеві, що він зі своїми проблемами не сам на сам.

Коригуємо поведінку. У книгах про і для підлітків не обходиться без героїв чи компаній на кшталт “хороших”, “поганих” і “дуже поганих”. І справа тут – у моральних цінностях, поведінкових моделях, пріоритетах тощо. Типове для цього віку явище – шкідливі звички. Звісно, що більше ми забороняємо, то більше кортить порушити правила. Тож історії сучасних авторів, які пишуть для підлітків, – чудовий спосіб делікатно, без зайвої дидактики запропонувати читачеві подивитися, до чого можуть призвести певні вчинки чи бездіяльність.

Налагоджуємо стосунки. Книги – чудовий, а інколи – єдиний можливий спосіб налагодити довірливі стосунки між дитиною і дорослим: бібліотекарем, батьками, вчителями.

Бібліотека

Ось такий перелік книг з антибулінгу пропонує сайт НУШ

 • “Гидке каченя”, Г. Х. Андерсен;
 • “Обзивають мене Мурахоїдом”, К. Нестлінґер;
 • “Диво”, Р. Дж. Паласіо;
 • серія книг А. Аудгільд Сульберґ про дівчинку-альбіноса Анне Беа;
 • “Опудало”, В. Желєзніков;
 • “Володар мух”, В. Ґолдінґ;
 • серія книг про Гаррі Поттера Дж. Роулінг.

Серед української літератури:

 • “Невдаха, або Ласкаво прошу до мого світу”, А. Доломан;
 • “Не озирайся і мовчи” М. Кідрук;
 • “Сіль для моря, або Білий Кит” А. Нікуліна;
 • “Пампуха” А.Шавлач.

За допомогою правильно підібраної літератури можна спонукати дитину до діалогу на незручні для неї теми (статеві стосунки, вживання психотропних речовин і того ж булінгу в навчальних закладах та поза їх межами). Молоді люди між собою однаково про це говорять, а от діалог про це з досвідченішими дорослими досі вважають незручним. Тому висновки підлітків про межу між “добре” і “погано” – часто неоднозначні. Змінити це можна тільки завдяки щирому й відкритому діалогу. І книги – хороший привід його розпочати.

Книжки про булінг можуть бути приводом обережно почати розмову про це явище у класі. Та не варто говорити про це класичними, повчальними історіями. Використайте сучасні комікси та різноманітні інтернетні меми. Діти звикли саме до таких засобів висловлення думки і сприймають їх набагато краще ніж повчання. 

Не забувайте читати блог INTBOARD™, підписуйтесь на нас в Facebook та в Яндекс Дзен у нас ще багато корисної та актуальної інформації. 

Окрім інформаційного супроводу користувачі інтерактивного обладнанняINTBOARD™  стають учасниками програми лояльності та отримують знижки і бонуси. Ставайте й ви частиною клієнтської мережі INTBOARD™  та отримайте знижку на придбання інтерактивної дошки, інтерактичної панелі чи дитячого інтерактивного столу