Корисні лайфхаки з вибору професї

Карантин вніс суттєві корективи в життя, особливо випускників. Адже попереду ЗНО та вступна кампанія і вирішити в який саме виш вступати доволі не просто. Команда INTBOARD®, спеціально для випускників, підготувала добірку тестів та ресурсів, які допоможуть у визначенні майбутньої професії. Особливо в часи стрімкого розвитку, коли мало не щотижня з’являються нові, цікаві професії. А коли робота приносить задоволення, вона перестає бути просто роботою. 

Давайте для початку розглянемо найтиповіші помилки абітурієнта при виборі професії. 

Ви знаєте хоча б одну людину, яка все життя обіймає лише одну посаду. У добу Інтернету можна працювати в різних сферах, а отримувати нові навички можна навіть самостійно на онлайн-курсах. Особливо в час карантину, радимо звернути увагу на курси до яких відкрили безкоштовний доступ. Тому змінити професію можна завжди. Але, якщо знати найтиповіші помилки у виборі майбутнього працевлаштування, можна зробити кращий вибір. Ось декілька з них: лікар

  • дізнайтесь як можна більше інформації про майбутню професію. Чим більше інформації зберете, тим чіткіше поняття буде з чим в майбутньому потрібно буде зіштовхнутись. І головне – чи подобається вам це;
  • часто спостерігається ситуація вибору професії “за компанію”. Не робіть так. У вас з другом різні характери та вподобання. Такий підхід призведе до розчарування і, можливо, навіть, зміні вишу.
  •  мрієш бути популярним як улюблений актор? Дуже часто майбутні абітурієнти помічають лише привабливий бік професії. Проте, окрім приємних моментів на кшталт високої зарплатні, ця спеціальність має свої труднощі.

Зараз найбільш популярними серед молоді стають ІТ- професії. Так, ці спеціалісти отримують високі заробітні плати. Але ж представник IT-галузі повинен багато працювати, постійно навчатися, вдосконалюватися та швидко реагувати на зміни в IT-індустрії, а також вільно володіти англійською мовою. Представники цієї професії страждають від гіподинамії та пов’язаних з нею проблем зі здоров’ям. Тому, інформацію потрібно вивчати як можна ширше та детальніше.

  • любов до уроків окремого вчителя.  Гарний вчитель здатен прищепити любов до свого предмету. Утім, однієї цікавості тут замало. Потрібно знати, ким ти будеш працювати по закінченню навчання та загальні перспективи.

Наприклад, ви любите біологію.  У вас є варіанти стати лікарем, ветеринаром, фармацевтом, дієтологом, зоологом, генетиком, вірусологом, агрономом, інженером лісового господарства, екологом, селекціонером або меліоратором. Приваблює хоч одна із цих спеціальностей? Якщо ні, то не варто вибирати професію під впливом харизматичного викладача.

  • обираєте професію під впливом фільмів. Професія медиків у кіно виглядає гарно. привабливо та цікаво. Але ж кожен з нас був на прийомі у лікаря. Різниця між фільмом та реальністю разюча.

Важливо пам’ятати, що фільм — це плід уяви його авторів, а не реальне життя. Не варто вибирати спеціальність під впливом серіалів, де відбувається романтизація певних професій.

Тести, які радимо пройти для визначення професії

Тест Голланда. Для визначення професійних типів особистості.  Він дуже розповсюджений в країнах Європи. Ця методика призначена для школярів, а також дорослих, які хотіли б змінити професію.

З кожної пари потрібно виокремити саме ту професію, якій надаєш перевагу (84 фахи, з яких необхідно вибрати 42). Потім за допомогою ключа до тесту можна дізнатися, до якого професійного типу ти належиш: реалістичного, інтелектуального, соціального, конвенційного, підприємницького чи артистичного.

Тест Л. Йовайши.  Допомагає визначити свої вподобання та здібності. Цей тест Підказує, який вид діяльності найкраще відповідає характеру людини. Складається з 30 запитань.

Для визначення творчих здібностей. Тест складається з 20 тверджень, з якими потрібно погодитись або ні.

Для дослідження спеціальних здібностей. Тест налічує 42 твердження, біля яких потрібно позначити, згоден ти з ними чи ні.

Для дослідження вольової організації особистості. Тест складається з 56 тверджень, з якими потрібно погодитись або ні. Дозволяє визначити, до яких професій у школяра є схильність.

Більше тестів на сайті proforientator.info.

job

На нашу думку, найефективнішим способом оцінити всі переваги та недоліки улюбленої професії є спілкування з представниками цієї професії. Фахівець може розгорнуто описати свою роботу, а також тривожні тенденції своєї спеціальності. Таких знавців можна знайти у соцмережах.

Деякі блогери і користувачі досить відверто описують «підводні камені» власної роботи, викладають фото, охоче спілкуються з підписниками. Але дехто з них дуже прикрашає дійсність, тому краще звернутися за порадою до декількох представників обраної професії як у соцмережах, так і в реальному житті.

Є ще один показник, на який важливо орієнтуватися абітурієнту — майбутня зарплатня. Інформацію стосовно заробітних плат варто шукати на сайтах розміщення вакансій, наприклад work.ua. Окрім того, що ви можете переглянути реальні оголошення з вимогами та оплатою, то ще й редактори сайту часто проводять опитування стосовно рівня оплати та публікують результати.