Креативність. Чому та як її потрібно розвивати?

В нинішньому суспільстві сформувалися дві ключові навички, якими повинна володіти кожна людина. Хоча, не повинна, а бажано. Це критичне мислення та креативність.

Команда INTBOARD™ пропонує вам розібратися для чого потрібна креативність вам та вашим дітям. І головне питання, як її розвивати.

Нерідко батькам би хотілося, щоб їхні діти були креативними. Знаходили нестандартні рішення проблем, вільно себе почували у всіх сферах мистецтв, мали відчуття стилю і займалися цікавою справою, до якої підходили творчо.

Але тут виникає ситуація з непослухом дитини.  Всім батькам хочеться, щоб діти слухали їх і вчителів, слідували чіткому розпорядку дня і правилам, не створювали нікому проблем, не відволікали від важливих справ і навіть одягалися так, щоб милувати наше око.

Тільки все це не про креативність. Бо креативна дитина зовсім “не зручна”, вона не любить послуху і робити так, як інші.

Американський психолог Фромм дає наступне визначення творчості – «це здатність дивуватися і пізнавати, вміння знаходити рішення у нестандартних ситуаціях, це націленість на відкриття нового і здатність до глибокого усвідомлення свого досвіду»

Придивіться до своїх дітей та постарайтесь об’єктивно оцінити наступні якості. Вони вважаються основами креативного мислення.

Швидкість думки – це кількість ідей виникають в одиницю часу;

Гнучкість думки – вміння переключатися з однієї думки на іншу, також бачити, як інформацію, отриману в одному контексті, можна використовувати в іншому;

Оригінальність – генерація ідей, які відрізняються від загальноприйнятих, можливість прийняття несподіваних рішень;

Допитливість – здатність дивуватися, бути відкритим до всього нового;

Точність – удосконалювати або надавати вид своєму творчому продукту

Сміливість – коли ми можемо прийняти рішення у невизначеній ситуації, не лякатися власних висновків і доводити їх до кінця, навіть при можливому неприйнятті оточуючих.

Color

Нарешті, школа почала відмовлятися від стандартного навчання та переходить на передові, візуальні технології. Зараз в Україні найпопулярніші інтерактивні дошки. Тільки набуває загального використання – інтерактивна панель.  Та зовсім нові пристрої в системі освіти, в більшій мірі, для дошкільного віку – інтерактивні дитячі столи.

Пропонуємо перейти до способів, які допоможуть вам та вашим дітям розвинути таку важливу у сучасному суспільстві навичку, як креативність.

1 Відсутність великої кількості правил.  Психологи рекомендують від 1 до 3. Наприклад, “у нас в сім’ї не ображають”. Таке логічне правило з одного боку дасть дитині відчуття захищеності, а з іншого боку навчить її виражати свої думки відмінним від забороненого типу.

2 Привчайте дитину до культури та мистецтва. Досвідчені батьки радять починати з картин. Будь-які зображення викликають у дітей більше зацікавлення. В будь-якому місці є краєзнавчий музей. Відвідайте його разом з дитиною. В інтернеті ви легко знайдете зображенні всесвітньо відомих картин, скульптур та інших витворів мистецтва.

Сучасні дослідження діяльності мозку свідчать,  що слухаючи музику, наш мозок працює в такому режимі, який за інших обставин ніколи і не “включається”. Він значно інтенсифікує свою роботу і вибудовує нейронні зв’язки так, що в старості позбавить від хвороби Альцегеймера.

3 Грайте з дітьми у варіації.

Усі дитячі ігри — це безперервний процес створення креативу. Найефективніше впливає не розвиток креативності – варіації. Це гра на розвиток фантазії, але дуже важлива, тому займає окреме місце.

Вимірювання варіативного мислення використовують у тестах для визначення рівня креативності.

Це коли людині пропонують знайти якомога більше застосувань одного предмета (наприклад, олівця) аж до найдивніших.

Варіативне мислення не тотожне креативному, але є його головною передумовою.

Це дуже корисна вправа і для дорослого, і для дитини, яка може стати спільною грою. Головне, що варіативне мислення можна тренувати. І якщо зараз ви знаходите лише 3 застосування предмету, то через місяць тренувань, результат вже буде до 10.

4 Формуйте звичку сприймати життя позитивно.   Позитивне мислення — це не лише невитравний оптимізм, але й здатність мислити продуктивно.

Оптиміст в будь-якій ситуації шукає для себе корисну складову і способи її розвинути. І сам цей пошук — вже чистого роду креативність, яку можна плекати і помножувати.

5 Давайте дитині відпочити та побавитися. Кожна дитина має мати час на роздуми, на відпочинок і вільну гру.

Вони є обов’язковою умовою для роботи креативного мислення. Про гру як елемент креативності ми вже говорили трохи вище.

Режим “розсіяного” мислення обов’язково треба чергувати з так званим “зосередженим” типом мислення, бо він сягає в інші, незадіяні в зосередженому стані сфери мозку.

Режим “розсіяного” мислення ми свідомо вмикаємо під час робочих мозкових штурмів, коли обмінюємось різними — до найдивніших — думками й ідеями, які здатні надихнути колег на дуже креативну назву чи рішення проблеми.

Тож творчому мисленню потрібен постійний розвиток і джерело енергії, широта поглядів, оптимізм, а також відпочинок.

На думку колективу INTBOARD™, літо це найвдаліший час для будь-якого саморозвитку.

grammofon.