Математика також може бути цікавою для дітей

Дуже часто у школярів математика асоціюється з цим жартом: “Зустрічаються вчителька математики та колишній учень.
Вчитель: Олеже, а чи знадобилась тобі математика у житті?

Учень: Так. Одного разу був сильний вітер і мою шапку здуло в долину. Я знайшов металевий дротик, зігнув його значком інтегралу і дістав шапку. Все.”

Жарт смішний, але для більшості школярів він сприймається як реальність. Саме тому спеціалісти INTBOARD® вирішили з’ясувати чи можливо змінити таку ситуацію. Існує декілька порад, які здатні змінити ситуацію на краще, якщо вірити статистичним даним.

Отже, перше чому діти не проявляють інтересу до математики – вони не бачать практичного застосування отриманих знань. Звісно, винятком є діти, які захоплюються програмуванням. Поясніть на прикладах, що математика – це не абстрактні формули і графіки, це принципи та закономірності, що оточують нас в реальності. 

Розкажіть, що золотий перетин, який обчислюється за формулою Фібоначчі, є одним із ключових законів Всесвіту. За цим правилом утворюються траєкторій руху вихрових потоків в ураганах, еліптичні галактики (зокрема, і наш Чумацький Шлях), відбувається ріст раковини равлика або вушної раковини людини та багато усього іншого. 

Понад 500 ідей, щодо прояву математичних закономірностей у влаштуванні світу ви можете переглянути на YouTube-каналі Numberphile, де видатні вчені світу розповідають про найскладніші математичні закономірності просто і зрозуміло (англомовний канал можна дивитися із субтитрами українською мовою). Такий матеріал стане чудовим доповненням до матеріалу у підручнику.

Спробуйте провести урок математики за межами класу. Спонукайте дітей знайти математичні закономірності в будівлях, природі, звичних речах. Більше 100 ідей відеодемонстрацій прояву математичних закономірностей у повсякденні ви можете переглянути на ресурсі «Математичні етюди».

Не забувайте розповідати дітям біографії видатних математиків. Вивчаєте теорему Вієта, виділіть декілька хвилин уроку і розкажіть про його життя. Надихніть школярів, пояснивши, що історію будь-якої науки роблять генії, але все ж таки вони звичайні люди.

Проводьте цікаві математичні вікторини та різноманітні ігри. Якщо у вас в класі встановлена інтерактивна дошка, то можна використовувати спеціальні інтерактивні сервіси. А якщо ваша дошка INTBOARD®, то в програмному забезпеченні є сервіс, який дозволяє імітувати STEM-проекти, безпосередньо на екрані сенсорної дошки

Якщо ж ви більше поціновувач традиційних методів навчання, то портал “Всеосвіта” підготував цілу добірку методичних матеріалів з математики.

Головоломка із сірниківА ще корисно використовувати на уроці різноманітні головоломки, для рішення яких потрібні не тільки знання з математики, а ще й кмітливість. Найпопулярнішими є головоломки з сірників. Тут ви знайдете приклади головоломок, а головне відповіді на них.

І звісно ж, STEM-проекти також допомагають дітям зрозуміти практичність математичних знань. Найпростішим STEM-проектом, де використовуються закони математики є японські сканворди. Так, саме ті, де потрібно замальовувати клітинки. 

Найголовніше, викладайте більше практичної математики. Послідовність вивчення математичних тем у багатьох підручниках не завжди дає зрозуміти взаємозв’язок понять між собою. А це додатково ускладнює процес вивчення. Розуміючи зв’язок між різними темами, учні не розглядатимуть математику як довжелезний перелік формул і бачитимуть сенс у тому, що вивчають.

До того ж, усе-таки варто пропонувати учням багато прикладних задач. Це – задачі, що допомагають людині розв’язувати повсякденні проблеми. Також допомагає групова робота над проєктами.

Одна із прикладних задач: Крапельниці (або внутрішньовенні вливання) використовують для лікування пацієнтів медичними препаратами за допомогою рідини. Медичні сестри мають обчислювати швидкість капання D у краплях за хвилину. Медична сестра хоче збільшити вдвічі час вливання, опишіть, як зміниться D, якщо всі інші показники, окрім часу, лишаться попередніми. Тут навіть не потрібно робити математичні обчислення. Більшість практичних завдань базуються на логіці.

Якщо ви вже спробували всі відомі вам методи та ті, що запропонували фахівці INTBOARD®, тут є цікаві відео від спікерів TED.