Перевірені техніки швидкого читання

Всі ми неодноразово чули про людей, які за рік читають понад 300 книг.  І, майже, кожен задає собі питання: “Як?” або “Чи вони займаються ще чимось окрім читання”. Звісно, що займаються. Вони такі ж люди, як і ми з вами, але володіють певними знаннями та техніками. Тож, спеціалісти INTBOARD® провели аналіз найефективніших технік та розповісти про них своїм читачам.

Швидкочитання може здатися надлюдським вмінням, але опанувати його може кожен. Дослідники назвали, які методи є більш ефективними.

Отож, серед нас є багато людей, які хотіли б читати швидше. Оскільки з сучасними темпами життя та рівнем навантаження не завжди вистачає часу сидіти за книгою.  На допомогу нам прийдуть методики швидкого читання, яким вже не одне десятиліття. 

Додатки для швидкого читання

Спеціальні додатки. Сучасні цифрові технології також пропонують низку способів, наприклад, програма, в якій кожне слово тексту спалахує на екрані з блискавичною швидкістю. Доречі, такі програми можна використати на уроці з інтерактивною дошкою. Щоб допомогти школярам освоїти швидкочитання. Такі додатки можна встановити не тільки на ноутбук, а й на дитячий інтерактивний стіл і з раннього віку привчати дитину до швидкісного читання.

Техніка швидкого читання«Пристрілка». У цьому випадку, текст «пробігається» очима і відразу ж виділяються головні думки. Таким чином, читання відбувається частинами, які несуть смислове навантаження.

Щоб навчитися такий методиці швидкого читання та запам’ятовування, варто потренуватися на простому предметі. Його ставлять перед собою і пильно розглядають кілька секунд. Потім закривають очі і намагаються відтворити в пам’яті всі найдрібніші деталі.

Відкривши очі, варто порівняти два образи – реальний і віртуальний. Знайшовши 3-4 відмінності, вправу повторюють, і так до 7 разів. Це допоможе запам’ятовувати навіть дрібні деталі.

Потренувавшись на предметі, можна приступати до тексту. Лист кладуть перед собою на півхвилини і за цей час необхідно зуміти виділити 3 основні думки. Вправу можна ускладнювати шляхом збільшення розміру уривка або спроб знайти більше думок.

Ключові слова. Щоб донести до свого читача якусь думку, автор завжди використовує ключові слова. Саме вони відповідають за сприйняття тексту, їх можна застосовувати для запам’ятовування.

Для цього спочатку потрібно визначити тематику і в голові скласти приблизний перелік слів, які їй можуть відповідати. Взявши текст в руки, варто швидко пробігати очима речення і «чіпляти» саме ті, що максимально відображають тему. Для початку такі слова і словосполучення можна записувати, а надалі все буде проходити на підсвідомому рівні.

Подавлення артикуляції. Ця методика добре підходить для навчання дітей. З самого дитинства дитину вчать читати вголос, але у деяких ця звичка залишається і в дорослому віці. І хоч слова не вимовляються уголос, губи рухаються в такт слів. А це гальмує навчання швидкому читанню.

Щоб освоїти цю техніку, під час читання слід відбивати такт пальцями. Це дозволяє відволіктися від німого вимовляння слів.

Зорова пам’ять. Ця техніка швидкочитання дозволяє навчитися запам’ятовувати довгі слова. Цю методику вже починають вводити в дитячих садках, коли малюкам показують складні слова, що складаються з 8-10 букв.

Дорослі теж можуть освоїти цю методику. Для такої вправи знадобляться картки, на яких будуть написані довгі слова. Їх можна придбати в магазині або ж знайти в інтернеті і роздрукувати самостійно. Ще є варіант створити ці картки самостійно в інтерактивному сервісі CRAM. Про який  ми писали в своєму блозі. Такі заняття необхідно проводити кожні день, витрачаючи на це 30-40 хвилин.

Учень просто дивиться на картку пару секунд, причому головне, не дати йому встигнути прочитати. Далі, випробуваного просять повторити, те, що він побачив. Таким чином, тренується не тільки швидкість читання, але й практика запам’ятовування. Краще всього починати з невеликих слів – з 6-7 букв.

Вертикальне читання. Щоб швидко читати, треба вміти бачити не тільки наступне слово, але й весь рядок в цілому. Для цього варто ознайомитися з вправами Шульте.

Для такого тренування знадобляться спеціальні квадратні розліновані таблиці, де намальовані цифри в хаотичному порядку. На початковому етапі, використовується тільки 16 цифр, поступово збільшуючи їх до 25, 36, 49. У кожній такій картці цифри будуть розташовуватися по-різному. Така техніка швидкого читання вимагає зосередження погляду в центральній точці, і, не відводячи від неї погляду, випробуваний повинен знаходити по черзі цифри.

Всі ці методики допомагають не тільки навчиться читати швидко, але запам’ятовувати зміст. Але кожну вправу необхідно починати з маленького навантаження, особливо якщо заняття проводяться з дитиною.

Втім, гарна новина полягає в тому, що навчитися читати швидше може кожен. Головне, як відомо, практика. Хочете читати швидше – читайте більше.