Практичні поради, як привчити дитину до книг

Згідно з останніми даними соціологічних опитувань, школярі читають менше ніж 10 років тому.

Пропонуємо разом з командою INTBOARD™ з’ясувати чому тенденція така сумна та знайти шляхи її вирішення.

Чому читання таке важливе для повноцінного розвитку?

Маленькі діти, які регулярно читають книги з батьками або вихователями, демонструють високі показники володіння мовою. Вони краще освоюють нові навички і відповідно швидше призвичаяться до роботи з інтерактивною дошкою.

Діти, які багато читають, краще навчаються, у них розвинені комунікативні навички та креативність. Книги здатні заспокоїти та зняти нервову напругу. В майбутньому такий вид відпочинку стане в нагоді кожному.

Як привчити дитину до читання?

Читайте дитині з раннього віку. Читати дитині вголос потрібно не тільки перед сном. Придбайте декілька книг з ілюстраціями. Окрім написаного тексту в книзі, розповідайте дитині, власні. Мета – викликати в дитини позитивні асоціації з читанням.

Мультимедійна дошка з проектором присутня вже в багатьох закладах дошкільної освіти. Демонструючи сторінки книжки на її екрані діти проектуватимуть зображення повсякденні ситуації.

Систематично відвідуйте бібліотеку. А краще, зробіть це ритуалом. На порозі дворічного віку дитина може полюбити читання більше від решти занять. Запишіть дитину в бібліотеку й ходіть туди з нею регулярно. Необхідність здавати книги вчасно привчить дитину регулярно їх читати. Тримайте бібліотечні книги на окремій полиці, щоб не загубити їх і щоб дитина в будь-який момент могла взяти їх і почитати.

Якщо з відвідинами бібліотеки  виникають проблеми, завжди можна завантажити книгу в електронному вигляді або навіть в аудіо форматі.

Ставте питання. Питання, поставлені під час читання, заохочують дитину до взаємодії із книжкою, а також розвивають вміння розуміти прочитане. Річ у тім, що коли головна мета читання для вас полягає у здатності дитини «відтворювати» слова, то ви повністю втрачаєте суть. Адже навіть діти, які вміють досить вільно читати, можуть усе ще не усвідомлювати, що саме вони читають. А якщо дитина не може зрозуміти що вона читає, тоді читання не має сенсу взагалі. Та й інтерес до самого процесу поступово згасає.

Не змушуйте дитину читати. Більшість дітей починає читати автоматично, коли розвиває необхідні для цього навички. Ви не повинні змушувати дитину читати. Якщо ви занадто старанно почнете вчити дитину читати, це може позбавити дитину задоволення від читання. Якщо таке навчання викликатиме в дитини труднощі, вона, скоріш за все, почуватиметься некомфортно, і це назавжди знеохотить її до читання.

Практичні поради, як привчити дитину до книг

Допомагайте дитині вдосконалювати її навички. Оберіть книгу, доступну для сприйняття дитини, але дещо складнішу від її звичного рівня. Почитайте дитині приблизно чверть тексту. Потім скажіть, що настала її черга взятися до читання. Дайте дитині вибір: дочитати до кінця текст, який ви почали, або взяти будь-яку іншу книгу. Більшість дітей хоче дочитати текст до кінця.

По черзі читайте з дитиною, щоб поліпшити її навички читання. Коли ви читаєте дитині вголос, робіть це по черзі з нею. Якщо дитина не може прочитати якесь слово, допоможіть їй. Не змушуйте дитину зупинятися й чітко вимовляти кожне слово; ваша мета – прищепити їй інтерес до книги. Однак не варто читати по черзі занадто довго, бо це стомлює дитину.

Якщо дитина читає неохоче, використовуйте комікси. Деяким дітям важко дається читання книг, але вони захоплено читають комікси. У певних коміксах використовуються довгі діалоги зі складною лексикою. Використовуйте їх, щоб розвивати в дитини навички читання.

Існують інтерактивні сервіси, які створюють комікси. Не знайшли нічого підходящого в інтернеті, створіть самі. Тим більше, що ваш комікс буде інтерактивним. Запустіть його на інтерактивному дитячому столі і діти зможуть “говорити”  з персонажами.

Класифікуйте жанри. Коли дитині виповниться ±5 років і вона зможе відрізняти реальність від вигадки,  рекомендуємо почати знайомити її з різними жанрами книжок. Це не так складно, як може здаватися. Є близько 5 жанрів дитячих книжок.  

  • документальні (правдиві історії чи факти про тварин, людей, місця тощо);
  • фантастика (вигадані історії, не можуть відбуватися у реальному житті через магію, тварин, що розмовляють тощо);
  • реалістичні історії (вигадані історії, що теоретично можуть відбуватися у реальному житті через правдоподібність героїв та подій);
  • книжки-абетки;
  • книжки з піснями.

Коли дитина класифікує книжки за жанрами, то їй спершу потрібно подумки зробити певні висновки про книжку та пригадати деталі. Тоді використати цю інформацію, щоби визначити, до якого жанру зарахувати цю книжку. Зрештою, пригадуючи риси інших книжок цього ж жанру, встановити зв’язок між ними. Ця проста дія займе 5-10 секунд після прочитання книжки, але вона точно розвине здатність осмислювати й аналізувати інформацію.

Щоб регулярно отримувати корисний матеріал, підписуйтесь на нашу сторінку.