Причини поганої поведінки дитини та як її виправити

Ситуація у світі та Україні дала можливість батькам більш уважно поглянути на поведінку своїх чад. Серед співробітників INTBOARD також є батьки й вони порадили саме цю тему, щоб обговорити зі своїми читачами. Будемо раді, якщо ви у коментарях до статті порадите свої методи виправлення поганої поведінки у дитини.

Почнімо з того, що з’ясуємо причини такої поведінки. Психологи виділяють аж 10 таких причин:

 Діти хочуть уваги. Коли батьки займаються якоюсь іншою справою, діти почуваються покинутими. І, показуючи своє роздратування, скиглення або плач, малюки чудово привертають увагу батьків. Навіть якщо вона негативна. Ігнорування негативної поведінки та похвала за позитивну — це один із найкращих способів боротьби із поведінкою, спрямованою на залучення уваги.

Діти копіюють поведінку інших. Діти вчаться поводитися, спостерігаючи за іншими. Незалежно від того хто є джерелом інформації або особи, вони й самі починають повторювати манеру та стиль поведінки.

Обмежте вплив агресивної поведінки на телебаченні, у відеоіграх та в реальному житті на вашого малюка. Самі станьте для дитини прикладом хорошої поведінки.

Діти випробовують межі. Коли ви встановлюєте правила та розповідаєте дітям, що їм заборонено робити, вони часто хочуть бачити, чи серйозно ви це говорите. Вони випробовують межі, щоб з’ясувати, які наслідки їх чекатимуть, коли правила будуть порушеними.

Чітко встановіть обмеження і розкажіть дитині про відповідні наслідки. Якщо діти вважають, що є невеликий шанс, що вони зможуть обійти певне правило, вони не пропустять спокуси спробувати це. Якщо ви покажете їм, що вони отримають негативні наслідки кожного разу, коли порушують правило, діти стануть більш поступливими. Це допоможе дитині вберегти себе навіть у ситуаціях небезпечних для життя та здоров’я. 

Діти не мають навичок. Іноді проблеми з поведінкою виникають через недостатню кількість знань та вмінь. Дитина, яка не має соціальних навичок та не вміє вирішувати проблеми, може вдарити іншу дитину, бо хоче гратися саме із цією іграшкою. 

Коли дитина помиляється, замість того, щоб просто покарати її, навчіть, що треба робити. Покажіть дитині альтернативи неправильної поведінки, щоб вона могла вчитися на своїх помилках. Сприяйте її рівню соціалізації та взаємодії з однолітками. Радимо познайомити дитину з дитячим інтерактивним столом Intboard. Він уже є в деяких містах країни. Зателефонуйте нам і дізнайтесь адресу де його можна побачити. 

Діти хочуть незалежності. Оскільки дошкільнята навчаються робити більшість речей самостійно, вони часто хочуть демонструвати свої нові навички. Вони можуть почати більше сперечатися зі своїм оточенням, а також виявляти неповагу до батьків.

Підлітки можуть стати бунтівниками, намагаючись показати дорослим, що можуть думати самі за себе. Вони можуть порушувати правила і намагатися показати дорослим, що їх не можна змушувати робити те, чого вони не бажають.

Дозвольте дитині обирати. Запитайте: «Ти хочеш пити воду або сік?» Скажіть підлітку: «Ти маєш вирішити, коли ти будеш виконувати своє домашнє завдання. І як тільки його закінчиш, зможеш знову використовувати свій смартфон. Надання вікової свободи задовольняє дитину у потребі бути незалежною.

Дітям складно контролювати свої емоції. Вони здатні легко поринати у себе, коли відчувають негатив, і, як наслідок, можуть ставати агресивними. Крім того, діти можуть навіть поводити себе недоречно на публіку, коли почуваються збудженими, напруженими або відчувають, що їм нудно.

Діти повинні навчитися здоровим способам справлятися із такими почуттями як смуток, розчарування та тривога. Покажіть їм здорові способи управління емоціями, щоб запобігти неправильній поведінці. Замість того, щоб показувати свої слабкі емоційні сторони, дитина може навчитися брати тайм-аут, щоб заспокоїтись. Така звичка точно стане в нагоді.

Діти мають незадоволені потреби. Більшість малюків та дітей дошкільного віку не здатні чітко пояснити, чого вони насправді хочуть.

Як результат, діти часто використовують свою поведінку, щоб показати, що у них є незадоволені потреби. Батьки можуть допомогти запобігти проблемам поведінки, шукаючи ці потреби та вирішуючи їх. Питайте дитину, як вона себе почуває і шукайте сигнали щодо існування будь-яких незадоволених потреб.

Діти потребують сили та контролю. Іноді погана та агресивна поведінка викликана бажанням дитини отримати певний контроль над ситуацією. Якщо проблеми поведінки виникають унаслідок спроби дитини контролювати ситуацію, це може спричинити боротьбу за владу. Один із способів уникнути боротьби — запропонувати дитині два варіанти. Наприклад, запитайте: «Ти хочеш прибрати свою кімнату зараз або коли закінчиться мультик?»

Пропонуючи два варіанти, ви можете дати дітям відчуття контролю над ситуацією. 

Неправильна поведінка є ефективною. Якщо порушення правил дитині те, що вона хоче, вона швидко зрозуміє, що така лінія поведінки вигідна для неї.

Дитина, яка посеред магазину починає кричати та показувати своє невдоволення до того моменту, поки тато не погодиться купити що завгодно, розуміє, що крик та роздратування можуть допомогти у розв’язання проблеми.

Переконайтесь, що неправильна поведінка вашої дитини не дає їй користі. Навіть якщо здається, що у цей момент краще дати дитині усе, чого вона бажає, подумайте про те, що ви підтримуєте негативну поведінку малюка.

Проблеми психічного здоров’я. Іноді у дітей можуть спостерігатися певні психічні розлади, які сприяють небажаній поведінці. Зокрема, синдром дефіциту уваги та гіперактивності змушує малюків суперечити вказівкам дорослих та поводитись імпульсивно.

Якщо ви підозрюєте, що ваша дитина може мати якісь проблеми з психічним здоров’ям чи загальним розвитком, зверніться до педіатра.