Самооцінка дитини. Важливий аспект розвитку

Робота з самооцінкою дитини важливий аспект як шкільного навчання так домашнього розвитку.  Звісно, що формування самооцінки починається не із шкільного віку, а набагато раніше. Головний вплив мають батьки. Та майже кожен вчитель бачить в своєму класі розумну дитину, яка чомусь не може стати відмінником. Ви можете на це впливати. Цікаво як?

Спеціалісти INTBOARD™ підготували для вас вичерпну інформацію та поради, як коригувати самооцінку дитини та на які аспекти поведінки при цьому звертати увагу.

Види самооцінки:

Занижена – найнебезпечніша: людина відчуває свою ущербність, непотрібність, відчуває страхи, невпевненість.

Адекватна — людина сприймає себе такою, якою вона є, правильно оцінює свої плюси і мінуси.

Завищена — надмірне підвищення самооцінки заважає нормально сприймати себе в суспільстві.

Перш ніж робити якісь спроби змінити самооцінку дитини, впевніться, що потрібно це робити. Зрозуміти, що малюк себе недооцінює, легко. Такі діти зазвичай скромні, сором’язливі, тихі, замкнуті. Вони перестають спілкуватися з однолітками, живуть «в своєму» світі, ранимі, чутливі. Дитина із завищеною самооцінкою часто егоцентрична, завжди впевнена у своїй правоті, на будь-яку критику відповідає протестом.

самооцінка дитини

Коли помітили ці фактори, то потрібно переходити до дій.

Давайте почнемо з найпростішого – фізичних вправ для підняття самооцінки.

1 Батьки разом з дитиною роблять скриньку досягнень. Це може бути будь-яка відповідна коробка. Її необхідно красиво прикрасити, задекорувати разом з малюком.  

2. Всі успіхи дитини за кожен день, нехай навіть найменші, записувати на листок паперу. Наприклад, прочитав книгу, вивчив вірш, намалював малюнок, погодував рибок, допоміг другові і т. і.

3. Всі записані досягнення складаються в скриньку (коробку).

4. Раз на місяць або в будь-який вільний час батьки разом з малюком повинні перевіряти і переглядати досягнення в коробці. Добре, якщо додатково буде формуватися стимул вдосконалити успіх.

Все це можна робити і в електронному вигляді за допомогою спеціального інтерактивного сервісу. Так можна спостерігати за успіхом дитини тривалий проміжок часу. Та й для сучасної дитини, це більш звичний спосіб сприйняття та контролю інформації. Хоча, на нашу думку, ідея з коробкою – цікавіша.

Це найпростіший спосіб допомогти дитині підвищити самооцінку. Ви краще за нас знаєте своїх дітей чи учнів і розумієте, які дії чи слова здатні підняти настрій.

Далі, разом з командою INTBOARD™ пропонуємо розглянути роль адекватної самооцінки у сферах освіти, соціалізації та самореалізації.

Навчання. Звідки дитина дізнається, хто вона та як до неї треба ставитися? Звісно, від дорослих. Багато часу учень проводить у школі. Всі ставлення вчителя і учня одне до одного залежить і сприйняття предмета, а це відбивається й на оцінках. Скажіть дитині, що вона розумна і талановита – й побачите, як покращаться її оцінки.

Психологи пропонують техніку  Flow List, завдяки якій маленькими кроками можна дійти до великих успіхів. Технологія привчає мозок бути успішним. Що для цього необхідно? Слід скласти перелік завдань від найлегшого до досить складного. Виконувати їх потрібно  за зростанням складності. Не підвищувати рівень дуже швидко. Важливо давати відчути дитині перемогу та впевненість у собі на кожному рівні складності.

Самореалізація. Щоб зрозуміти цей пункт, дітям потрібно усвідомлювати свої сильні сторони. Для цього дайте дитині аркуш паперу та запропонуйте написати список своїх позитивних рис. Не важливо, буде це на уроці в школі чи з батьками вдома.  Далі дитина повинна написати список, чого бажає досягти. Застосуйте методику ДСР (добре сформульований результат). Перше, на що необхідно звернути увагу, діти мають позитивно формулювати цілі. Тобто «не припинити битися», а «дипломатично вирішити конфлікт». Мета має бути підконтрольна виконавцю. Вона повинна  відповідати на запитання «що я можу зробити/як маю поводитися, щоб отримати бажане?».

Наступне, що учням слід обміркувати, що вони вже мають для реалізації цілі. Які ресурси є, а які ще треба отримати.

Соціалізація. Найкраще проводити соціалізацію дітей у формі гри. Так вони швидше йдуть на контакт та намагаються знайти спільну мову. Дитина, почувати себе частиною колективу, навчатиметься та поводитиметься значно краще. А ще й отримає безцінні навички комунікації, навчиться призетнувати себе. А це важливі вміння, які допоможуть успіху в дорослому житті.

Ці поради допоможуть дітям в майбутньому. Щоб отримувати більше корисної інформації, підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook.