Що потрібно розповісти дитині, щоб вона вміла постояти за себе

Звісно, тема трохи не звична для сайту інтерактивного обладнання. Та якщо ви регулярно читаєте наш Блог, то вже звикли, до того, що INTBOARD це не тільки назва торгової марки інтерактивної дошки, а ще й команда помічників та радників.

Наші фахівці проаналізували найгучніші випадки “некоректної” поведінки, а також звернули увагу на кількість викрадень дітей за минулий рік. Статистика жахає. Тому з раннього віку треба вчити дітей адекватно оцінювати поведінку дорослих та реагувати відповідно. 

З покоління в покоління ми дитині закладаємо думку, що вона завжди і в усьому має слухатися дорослих (батьків удома і вчителів у школі). Думаємо, що ті дорослі, із якими зустрічатиметься дитина є добрі, позитивні, високоморальні тощо. Але в житті так буває не завжди. Тому батьки також мають вчити дитину розуміти, що прохання дорослих бувають різні і бувають такі вказівки, які дитина не повинна виконувати. Наприклад, коли дитина гуляє по вулиці і під’їжджає автомобіль, в якому незнайома особа пропонує або цукерки чи іграшки, дитина має розуміти, що в таких ситуаціях вона не повинна слухати того дорослого і не повинна робити того, що їй кажуть.

ребенок

У сучасних умовах треба враховувати, що вчителі у школі себе можуть вести у неналежний спосіб і батькам треба говорити з дітьми про те, що вчителі у школі теж можуть давати якісь  вказівки, які дитина не повинна виконувати. До прикладу, якщо це її принижує, то вона може від того відмовитись.

Головне завдання батьків – пояснити дітям, що дорослі теж можуть себе поводити по-різному: вони можуть прекрасно провести урок, бути хорошими фахівцями, але часом бувають такі ситуації, коли вчитель робить щось таке, що дитині видається таким, чого робити не варто. Тому в таких ситуаціях треба давати дитині право вибору. Звичайно, що це все має свої наслідки. Адже насправді більшість батьків хоче мати поруч із собою, зрештою як і більшість вчителів, абсолютно слухняних дітей, які не будуть сперечатися стосовно якихось прохань, побажань чи наказів, а будуть виконувати те, що кажуть дорослі. Але дитині потрібно дати можливість розвиваєтися, вчиться самостійності, вчиться приймати рішення, бути відповідальною, слідкувати за особистою безпекою і відстоювати якісь ідеї, які вона вважає правильними.

Хибно думати, що дитина у першому класі не може відрізнити добро від зла. Можливо вона не зможе обгрунтувати свій вибір, але основні моральні поняття  добра і зла формуються у дитини вже із 5 років. Також багато залежить від тої атмосфери, в якій дитина виховується. Тож якщо вона виховується у сприятливих умовах, то інтуїтивно відчуватиме, яка поведінка є нормальною, а яка – ні.

Щоб швидко навчити дитину поведінки в різних ситуаціях застосовуйте гру чи моделювання ситуації. Також корисно обговорювати з дітьми поведінку героїв мультфільмів, як злих чарівників, так і добрих фей.

дети спорят

Правила, про які потрібно розповісти дитині:

  • в ситуаціях, коли дитину змушують діяти проти її волі, потрібно зібратися з духом і дати відсіч кривднику. Словесно, без порушень правил етикету.
  • бути впевненим у своїх діях та словах. Батьки та школа мають навчити дітей аналізувати та правильно формулювати свої думки. Тому не соромтесь хвалити дітей за вірні висновки чи аргументоване пояснення свого вчинку.
  • навчіть дитину бути оптимістом. Бачити в ситуаціях та людях більше хорошого.
  • залучайте дитину розвивати комунікативні навички. Досвід спілкування з різними людьми позитивно впливає на дитину.
  • битися – не найкращий варіант. Часто вона тільки посилює проблему. Слова набагато краще допомагають в конфліктних ситуаціях.
  • не вживати прізвиськ. З дитинства потрібно звикнути називати людей лише по імені і не підтримувати тих, хто це правило порушує.
  • говорити “Ні” – це також нормально. Важливо дати дитині розуміння, що у неї є право вибору. Завжди.
  • просити про допомогу. Інколи виникають такі ситуації, що дитина не може самостійно впоратися, а звернутися за допомогою соромиться. Розкажіть, що потрібно звертатися за допомогою у складних ситуаціях 
  • занимайтесь спортом. Він сильно укріплює віру в себе та впевненість. 

От і все. Сподіваємось, що у ваших дітей, як особистих, так і учнів у школі (адже для вчителів кожен учень – це своя дитина) не буде жодних проблем з комунікацією.