Усні відповіді, як перший крок до публічних виступів. Як підготувати дитину до промов

Вміння гарно себе презентувати та розмовляти стало надзвичайно цінним у сучасному суспільстві. Це одна із “soft skills”, про яку ми писали раніше. Нагадайте собі всі 4 навички, які будуть затребувані в майбутньому. Просто хороших якостей, відповідальності та досвіду уже замало: треба вміти подати свої здобутки так, щоб їх оцінили належним чином. І що ж тепер робити тим людям, які не звикли до публічних виступів, або навіть бояться вийти один на один з аудиторією?

Відповідь одна – боротися із своїми страхами і INTBOARD™ розповість як.

– Чому люди бояться публічних виступів?

Причини досить банальні. 

Перша причина – це страх новизни. Люди, які ніколи не виступали, бояться виступу, бо не знають чого чекати, що може піти не так. Наш мозок має схильність перебільшувати, малювати в уяві різні страшні картинки. 

Друга причина пов’язана з враженням, яке ми справляємо на аудиторію. Такий страх особливо актуалізується, якщо виступ відбувається в бізнес-форматі. Ми боїмося не сподобатись людям, що вони відреагують на нас якось не так, що ми своїм виступом не допоможемо або навіть нашкодимо. 

Третя причина пов’язана з генетикою. На генетичному рівні в нас закладено, що виділятися з натовпу – небезпечно. Коли оратор виходить на сцену і відокремлюється від інших, це актуалізує генетичний страх. Його охоплює ступор, страх. 

Остання причина – це страх очікувань. Ми боїмося здатися некомпетентними, боїмося, що є розумніші за нас, що нас завалять складними питаннями.

Серед найтиповіших помилок публічних виступів у ораторів-початківців можна виділити наступні:

Монотонність – навіть найкрутішу тему можна зіпсувати відсутністю інтонації, характерної міміки чи жестів та риторичних запитань.

Незнання теми – головна причина хвилювання. Саме цілковита готовність до виступу, наявність хорошої бази та знання достатньої кількості матеріалу забезпечать адекватний виступ.

Відсутність пауз – не перевтомлюйте ні себе, ні слухача.

Суха теорія без прикладів та цікавих відступів-перерв зробить найцікавіший виступ втомлюючим і нудним.

Виправдання чи вибачення, особливо на початку виступу. Нікому не цікаво слухати: «Ой, вибачте, я вчора себе погано почувала, тому не підготувалася» чи «Знаєте, я недостатньо компетентний у темі, яку я буду висвітлювати, але постараюся  якось «викрутитися»». Подібні фрази зруйнують ваш авторитет на перших секундах, а публіка не сприйматиме вас ні позитивно, ні негативно – просто байдуже.

Відсутність розмови зі слухачем –  зворотній зв’язок із публікою є однією із найголовніших запорук вдалого виступу.

 

Поради щодо подолання страху публічних виступів

Не бійтеся публічно зробити помилку – саме це тривожить більшість людей. В результаті хвилювання збільшує вірогідність помилки, і виходить замкнуте коло. Пам’ятайте, що жодна людина не застрахована від помилок і погрішностей у мові, навіть професійні оратори. Найкращий спосіб не боятися помилок – це сприймати їх як мотивацію для розвитку в собі вміння виходити зі складних ситуацій. Також дуже важливо пам’ятати, що неможливо сподобатися кожному слухачеві, а помилки – це чудовий стимул для вдосконалення своїх навичок публічних виступів.

Репетируйте, заздалегідь уявляйте бажаний результат. Позбутися страху публічних виступів можна, якщо представляти свій успіх, а не провал. Негативні думки перед виступом лише примушують вас нервуватися ще більше.

Заздалегідь плануйте зміст вашої промови, робіть замітки. Не говоріть про те, чого ви не знаєте чи в чому не розбираєтеся. Також важливо навіть у вивчену й відрепетирувану  промову вставляти щось своє, додавати елемент імпровізації й жартувати. Дуже важливо, щоб тема промови вам подобалася.

Не дозволяйте минулому впливати на теперішнє. Забудьте про дитячі травми й негативний досвід публічних виступів. Подолати страх перед виступом можна, якщо згадати, що успішними ораторами не народжуються, ними стають.

Не думайте погано про своїх слухачів. Поширена помилка багатьох молодих ораторів у переконанні, ніби аудиторія дуже хоче їх принизити. Від цього хвилювання зростає, а слова плутаються. Думайте про те, що ваші слухачі прихильно сприйматимуть все, що ви скажете, і виступати стане значно простіше.

Відпочивайте перед виступом – лягайте спати раніше й уникайте стресів. Добре допомагає тепле молоко на ніч, спокійна музика чи гарна книга. Намагайтеся не ставити важливі зустрічі чи відповідальні справи на день перед виступом.

Обережніше зі стимуляторами – багато хто вважає, що міцна кава чи трохи алкоголю є чудовим способом підбадьорити себе перед виступом. Насправді після таких стимуляторів контролювати себе стає складніше, а це може негативно вплинути на якість майбутнього виступу.

Пам’ятайте про правильне дихання та загальний контроль організму. Перемогти страх перед публікою легше, якщо опанувати себе, глибоко дихати і вивести надлишок енергії за допомогою спеціальних вправ.

Щоб не боятися виступати на публіці, під час виступу фокусуйте погляд на доброзичливих і усміхнених обличчях. Виділяйте в натовпі тих, хто ставиться до вас приязно, це додає впевненості.

Топ-4 «фішки», які зроблять ваш виступ максимально вдалим.

Робота з аудиторією

Не залишайте аудиторію без уваги. Звертайтеся по імені до окремих людей, запитуйте їхню думку, ставте риторичні запитання, спонукайте піднімати руку, кивати головою.

Влучні фрази

Кажуть: «Лаконічність – сестра таланту». Звісно, це не завжди, але вводити у свою мову влучні фрази, відомі широкому загалу, просто необхідно. Однозначно, що і ваші власні влучні фрази, які аудиторія сприймає «на ура», не варто залишати поза увагою.

Цікаві історії

Це те, з чого можна розпочати чи закінчити виступ. Також цікаві історії підійдуть для ще досі зацікавленої, але вже втомленої аудиторії. Проте варто використовувати тільки маловідомі історії

Анекдоти/гумор

Це останній пункт серед головних фішок, бо гумор варто використовувати тільки тоді, коли ви є майстром анекдотів. Пам’ятайте, що невміло розказаний анекдот – жалюгідне видовище.