В школу без форми та примусу

Одне із нововведень 2019/2020 навчального року — скасування шкільної форми. Цій новині зраділи всі без винятку школярі, а от чи є привід радіти у батьків, вирішили розібратися спеціалісти INTBOARD™

Звісно, знайдуться як прихильники так і не задоволені цим нововведенням. Шкільна форма забезпечувала рівність всіх учнів, привчала їх до порядку, а також – це використовується в західних країнах. Але подумаймо про зручність для дітей та батьків. Яких труднощів зазнають діти переодягаючись на урок фізкультури і назад одягаючи форму на урок. Та й шкільна форма з якісної тканини коштує набагато більше ніж будь-які інші речі.  А скільки часу витрачається щоденне прання і прасування білих сорочок. 

Крім цього: в більшості шкіл вже давно форми дотримуються дуже приблизно. Чорний низ та білий верх, або просто спокійні сіро-синьо-чорні кольори, дівчатам дозволять носити штани. Тобто по факту шкільна форма в багатьох школах — це така собі загальна ідея робочого одягу, а не суворий канон.

А ще форма — це щороку додаткові витрати. Якщо хочете купити її гарної якості, доводиться витрачати чималі гроші. А потім сварити дитину за те, що вона заляпала, протерла, прорвала — словом, зробила те, що роблять усі нормальні діти з одягом. 

Та й якщо дитині подобається її шкільна форма, то ніхто не забороняє її одягати. 

Як думаєте, вашим дітям подобається більше вільний стиль одягу чи шкільна форма?

Урок в парку

 

Надати дитині свободу дій

«У 2021-му школа Summerhill відсвяткує 100-річчя з дня заснування. Хто б міг подумати? Божевільній ідеї «довіряти дітям», що спала на думку одному шотландцю, вже майже століття, – розповідає Генрі Редхед, онук творця легендарної демократичної школи Summerhill та один з її очільників сьогодні.”  Тут школярі створюють правила школи та самі обирають, як провести свій день. Ця школа формує стійке поняття: якщо прибрати зовнішній примус та вберегти дитину від нашого бажання «заподіяти добро», можна виростити особистість, що має жагу до дослідження та знає, чого і чому хоче. Усвідомлює свою свободу та вміє жити з нею – нести відповідальність за свій вибір. 

Такі школи хотіла б бачити й команда INTBOARD™ в нашій країні.

Не «виховувати гаманцем»

Ви точно знаєте батьків, які платять дитині – за виконану домашню роботу, допомогу по дому чи гарну поведінку в школі. Це хороша ідея, якщо хочете розвинути в дитині корисливість і пошук вигоди в усьому. Але уявіть ситуацію: якщо скінчиться ресурс, ви просто не зможете порозумітися. Гроші не виплекають в дитині співчуття, любов і турботу про оточуючих. Їх можна пізнати лише завдяки атмосфері щирості, уваги і підтримки, якою батьки оточують дітей. У такому випадку, за будь-яких обставин ваша дитина буде вихованою, порядною та цілеспрямованою людиною.

Не намагатися вирішити майбутнє дитини за неї

Ми часто бачимо публікації та питання: як змусити дитину готуватися до іспитів? Відповідь на це питання не дасть ніхто. Та й навіщо дитину змушувати. Якщо це іспити ЗНО, то скоріш всього вибір вишу, а відповідно й потрібних іспитів, обійшовся без думки дитини. Якщо це чергові шкільні іспити, то тут простіше пояснити наслідки проваленого іспиту. Єдине, що може завадити дитині вчитися – відсутність батьківської підтримки.

Відмовитися від бажання все контролювати

Сьогодні все частіше можна почути слово VUCA. Воно складається з перших літер англійських слів volatility (нестабільність), uncertainty (невизначеність), complexity (складність) і ambiguity (неоднозначність). Єдина можливість для батьків і вчителів співіснувати з VUCA в сучасному світі – не намагатися все контролювати. Саме через це бажання в просторі «батьки-учні-вчителі» втрачається взаємна довіра, безпека, відкритість і врешті-решт радість від спілкування. Щоб цього уникнути, потрібно вчитися бачити і чути один одного. День у школі  повинен супроводжуватися улюбленою музикою школярів. Вмикайте її на перервах. щоб ми краще зрозуміли один одного і повернули взаємну довіру».